Veiklos tyrimas (ang. Action Research)
Veiklos tyrimas – tai visų pirma tyrimas dalyvaujant. Tai toks tyrimas, kuriame tiesiogiai dalyvauja ir situaciją lemia pats tyrėjas, o tyrimui naudojami kokybiniai metodai.
Tokiame tyrime tyrėją domina ne tik nagrinėjamos problemos analizė ar paplitimas, bet galimybės keisti esamą situaciją, keisti tikslinių grupių elgesį ar nuostatas. Tyrimas pradedamas bendro pobūdžio klausimais, siekiant išsiaiškinti kaip tikslinė grupė suvokia nagrinėjamą reiškinį ar problemą. Iš gautų atsakymų sprendžiama apie tai, kokie galėtų būti tolesni klausimai, kaip galima būtų kurti efektyvią sąveiką su respondentų grupe.
Veiklos tyrime klausimai negali būti iš anksto suplanuoti, nes tyrimas yra organinis, besikeičiantis darinys, o tyrėjas iš anksto nežino, kiek ir kokios informacijos turi tiriamieji ir kas jiems yra svarbiausia. Paprastai veiklos tyrimas atliekamas tokiais etapais: renkami duomenys, iš gautos informacijos konstruojamas teorinis pagrindimas, duomenys interpretuojami, tuomet keliami nauji klausimai ir vėl renkami papildomi duomenys.
Tyrėjas neapsiriboja vien tik informacijos surinkimu, pačiu tyrimu atliekama intervencija, o tuo pačiu stebimas ir interpretuojamas atliktos intervencijos poveikis ir rezultatai. Dažnai kartu su tiriamųjų grupe ar asmeniu išsikeliamas konkretus tikslas (paprastai skirtas problemos pašalinimui) ir bendrai ieškoma kelių į sprendimą. Tyrėjas, ieškodamas sprendimo dažnai taiko įvairias metodikas ir kartu atlieka jų poveikio monitoringą. Todėl veiklos tyrimas reikalauja glaudžios sąveikos tarp tyrėjo ir tiriamųjų, abipusio pasitikėjimo ir tikro ryšio, o tai savo ruožtu reikalauja iš tyrėjo patirties, kompetencijos ir specifinių bendravimo įgūdžių.